جستجو

پیام ویژه

 اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل

نظرسنجی

آموزشهای فنی و حرفه ای تا چه اندازه در ایجاد اشتغال پایدار در استان موثر بوده است
 

مدیریت کاربران

تقویم امروز

امروز : دوشنبه
30. مرداد 1396
28. ذي‌القعده 1438
21. آگوست 2017

اوقات شرعی


 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

با هدف توسعه فرهنگ سازماني و تحول و نوآوري صورت گرفت:

برگزاري نشست مسؤولان ستادي و استاني سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور به گزارش روابط عمومي سازمان آموزش فني و حرفه…

با هدف توسعه فرهنگ سازماني و تحول و نوآوري صورت گرفت: با هدف توسعه فرهنگ سازماني و تحول و نوآوري صورت گرفت:

حضور معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مراسم بزرگداشت مریم میرزاخانی

مراسم بزرگداشت مریم میرزاخانی صبح جمعه ۲۰ مرداد با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد امین سازگارنژاد…

حضور معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مراسم بزرگداشت مریم میرزاخانی حضور معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مراسم بزرگداشت مریم میرزاخانی

مشاور رياست سازمان و مدير كل امور مالي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور:

تأكيد بر ايجاد فضاي فرهنگي و ورزشي و ترويج صميميت و دوستي بين بانوان سازمانحميده قنبري مشاور رياست سازمان و مدير كل…

مشاور رياست سازمان و مدير كل امور مالي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور: مشاور رياست سازمان و مدير كل امور مالي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور:

بازدید وزیر کار و امور بازنشستگی کشور جمهوری کرواسی و هیئت همراه از مرکز تربیت مربی

به گزارش روابط عمومی مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای ؛ روز شنبه چهاردهم مرداد ماه جاری مارکو…

بازدید وزیر کار و امور بازنشستگی کشور جمهوری کرواسی و هیئت همراه از مرکز تربیت مربی بازدید وزیر کار و امور بازنشستگی کشور جمهوری کرواسی و هیئت همراه از مرکز تربیت مربی

در سازمان آموزش فني وحرفه اي كشور صورت گرفت:

ديدار رئيس سازمان با رئيس مجمع خيرين مدرسه ساز استان هرمزگان معاون وزيرتعاون كار و رفاه اجتماعي  و رئيس سازمان آموزش فني…

در سازمان آموزش فني وحرفه اي كشور صورت گرفت: در سازمان آموزش فني وحرفه اي كشور صورت گرفت:
Home

::::. لطفا چند لحظه منتظر بمانید .::::
عطارنیا در گفتگو با سپهر اقتصاد گفت:
نوشته شده توسط روابط عمومی   
یکشنبه, 21 خرداد 1396 ساعت 13:05

نداشتن مهارت علت اصلی بیکاری

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان قم در مصاحبه با ماهنامه سپهر اقتصاد با موضوع بررسی بیکاری و نقش سازمان آموزش فنی و حرفه ای در حل این معضل ،نداشتن مهارت را علت اصلی بیکاری عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان قم،احمد عطارنیا در پاسخ به سوالات سپهر اقتصاد در خصوص بیکاری و نقش سازمان آموزش فنی و حرفه ای در حل این معضل چنین اظهار داشت:

1. با توجه به وضعیت بیکاری در استان ، سازمان فنی و حرفه ای چه اقدامات عملی جهت آموزش کارجویان و معرفی ایشان به مراکز کار انجام داده است ؟
اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان قم در 8 مرکز دولتی و حدود 180 آموزشگاه آزاد آموزش های مهارتی را ارائه می نماید. این آموزش ها به 5 خوشه صنعت ، خدمات ، فرهنگ و هنر ، کشاورزی و فناوری راهبردی دسته بندی می شود. هر یک از این خوشه به چند رشته و هر یک از رشته ها به چندین حرفه تقسیم می شود. در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مجموعاً 65 رشته و بیش از 6500 حرفه وجود دارد که دارای استاندارد آموزش مهارت و فناوری هستند که از طریق " سامانه ملی استاندارد مهارت " به آدرس   http://rpcirantvto.ir برای عموم قابل دسترسی است.
آموزش های مهارتی در مراکز دولتی استان قم با گستره بسیار زیاد و برای تمامی اقشار جامعه که در تمامی سطوح تحصیلی و مهارتی قابل استفاده می باشد در بیش از 50 کارگاه ثابت ، مراکز جوار دانشگاهی ، روستاها ، پادگان ها ، صنایع و معادن ، اصناف و اتحادیه ها ، شعب شهری ، سکونتگاههای غیر رسمی ، ... بصورت رایگان برای کارجویان ، دانشجویان ، فارغ التحصیلان ، شاغلین ، سربازان ، ... ارائه می شود. برخی از حرفه های ارائه شده در بخش دولتی برای برادران و خواهران عبارتند از :   اتومکانیک   برق خودرو   برق ساختمان   برق صنعتی   تراش CNC   جوشکاری   لوله کشی   تعمیر یخچال و کولر گازی   تعمیرکار پکیج   پرورش قارچ   کارآفرینی   CATIA   کیف دوز چرم   گوهر تراش   برنامه نویس Android   گیاهان دارویی   سازنده تولیدات نمدی   پیشکار کفش   صنایع دستی و هنری   ...
همچنین علاقمندان می توانند به آموزشگاه های آزاد تحت نظارت این اداره کل مراجعه نموده و با پرداخت شهریه مصوب ، از کارگاه های آموزش های مهارتی آنها استفاده نمایند. برخی از حرفه های ارائه شده در آموزشگاه های آزاد برای برادران و خواهران عبارتند از :   نقشه کشی   حسابداری   بورس   بیمه   رباتیک   مدیر سرویس دهنده های مایکروسافت   رایانه کار ICDL   تعمیرکار تلفن همراه   آرایش و پیرایش زنانه   نازک دوز زنانه   آشپزی   شیرینی پزی   نقاش ایرانی   AutoCAD   ...
با توجه به اینکه مهارت آموزی جزء تفکیک ناپذیر اشتغال و پایداری شغل است کارجویان و شاغلین می توانند با مراجعه به بخش دولتی و آموزشگاه های آزاد این اداره کل نسبت به کسب مهارت مورد علاقه خود و یا ترمیم و بهبود مهارت های خود اقدام نمایند.
معرفی کارجویان به مراکز کار به صورت یک فعالیت غیر رسمی از طریق درخواست واصله از کاریابی ها و بنگاه های اقتصادی انجام می شود.
2. کدام رشته مورد علاقه کارجویان استان هستند و چه رشته هایی مورد نیاز استان است ؟
با توجه به گستردگی استانداردهای موجود در فنی و حرفه ای که در کل کشور 1500 استاندارد مصوب آموزشی وجود دارد،این گستردگی باعث می شود افراد بر اساس نیاز واقعی به آموزش مورد نظر روی بیاورند و مراجعین به مراکز دولتی و آموزشگاه های آزاد زیر مجموعه این اداره کل با انگیزه های متفاوت در دوره های آموزشی شرکت می کنند. ظرفیت بخش دولتی این اداره کل تا حد نسبتاً قابل قبولی توسط مراجعین تکمیل می شود و اکثر حرفه های فوق الذکر ، مورد علاقه مراجعین هستند ولی در برخی از آموزشگاه های آزاد و در برخی از حرفه ها ، صندلی خالی وجود دارد.
رشته های مورد نیاز استان نیز از طریق دریافت نیازهای آموزشی دستگاه های دولتی ، نهادهای عمومی ، دانشگاه ها ، صنایع و صنوف و از طرق مختلف دریافت و تا حد انطباق با امکانات اداره کل ، برآورده می شوند.
3. خلاء جامعه بیکار استان را چه می دانید ؟
عمده ترین علت اساسی بیکاری جوانان نداشتن مهارت و تخصص می باشد و تمامی آمارهای رسمی گویای این است که افرادی که دارای مهارت و تجربه هستند به راحتی جذب بازار کار می شوند.فقدان مهارت در جوانان یکی از دغدغه های اصلی کشور است که سبب افزایش آمار بیکاری است و بالاترین رسالت فنی و حرفه ای فراهم نمودن بسترهای ایجاد اشتغال و ورود نیروی جوان به دنیای کار با ارائه آموزش های مهارتی است.گسترش مهارت آموزی در جامعه می تواند شهروندان را توانمند ساخته و از افراد مستعد جامعه کارآفرین بسازد و با فراهم نمودن اشتغال زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی را فراهم سازد.عوامل بیکاری را می توان به این صورت دسته بندی کرد: نداشتن مهارت و تخصص ، ضعف آموزش مهارتی ، کمبود فرصت شغلی، عدم وجود سرمایه کافی، پائین بودن دستمزد،عدم رغبت به شغل پیشنهادی ، تغییر ارزش ها و تضعیف فرهنگ کار در جامعه و وجود مشاغل کاذب و غیر رسمی
4. در حالیکه کارجویان از کمبود کار سخن می گویند فعالان اقتصادی از کمبود نیروی متخصص گلایه دارند ؟ نظر شما در این باره چیست ؟
پاسخ به این پرسش را می توان تا حدودی از تحلیل عوامل بیکاری فوق الذکر به دست آورد. از یک طرف برخی از کارجویان تحمل صرف زمان و مشقت های فراگیری آموزش های مهارتی را ندارند و از طرف دیگر برخی از کارفرمایان نیز قادر به تامین امنیت شغلی و رفع نیازهای مالی کارگران خود به اندازه مخارج زندگی نیستند. درباره وضعیت بیکاری تحصیلکردگان نیز از یک طرف فارغ التحصیلان حاضر به پذیرش هر نوع شغل نیستند و از طرف دیگر مهارت لازم را برای رفع نیاز کارفرمایان ندارند.

 

 
 
     

ورود به پورتال

ترجمه سایت

پیوندهای مهمآمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز1260
mod_vvisit_counterدیروز2529
mod_vvisit_counterاین هفته1260
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2708684

پیوندهای ملی

کاربران آنلاین

ما 133 مهمان آنلاین داریم